Vajinismus Gaziantep, Tedavisi

Vajinismus en basit tanımıyla cinsel ilişkiye girememe durumudur. Vajinismuslu kadınlarda ilişki denendiğinde tamamen istem dışı olarak korku, kasılma ve kaçınma tepkisi oluşur. Bu istem dışı tepkinin iradi olarak kontrol edilmesi o aşamada mümkün değildir. Vajinismusun nedenlerinden sadece %5’i organik nedenlerdir. Geri kalan %95’ lik kısım kadının korku, kaygı ve endişelerinden kaynaklanan tamamen psikolojik nedenledir. Vajinismusta öncelikle kişi zihninde ilişki ile ilgili korkular oluşturur. çok acıyacak, kanayacak, kızlık zarım yırtılacak, delinecek ya da patlayacak gibi düşünceler geliştirir. Bunlara bazen yoğun kaygı utanç endişe tiksinti gibi duygularda eklenir bütün bunların Sonucu olarak hastada kasılma, donup kalma, nefesin hızlanması gibi fiziksel değişimler oluşur ve durum eşi itme, bacakları kapatma, ağlama, seksi reddetme ya da yataktan kaçma şeklindeki davranışlar ile sonuçlanır. Bazen ilk gecenin kendisi de sekonder vajinismus nedeni olabilir. örneğin kadının hazır olmadan ilişkiye zorlanması, eşinin olumsuz davranışları ya da ilk gecenin yaşandığı ortamın rahatsızlık verici olması gibi nedenler sekonder vajinismusa yol açabilir. Toplum tarafından kutsanan bir kavram olan bekareti kaybetme korkusu, hamile kalma endişesi ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanma korkusu gibi nedenler de vajinismus etiyolojisinde yer alabilir.

Vajinismus da cinsel ilişki denendiğinde vajinanın dış üçte bir kesiminde yer alan, aşk kasları dediğimiz pubokoksigeal kaslarda istemsiz bir kasılma olur. Bu kasılmayı tüm bedendeki kasılmalar, bacakların kapanması ve eşi itme davranışları takip eder. Tedavi geciktirildikçe çiftin umutsuzluğu artar, birbirlerinden uzaklaşma, birbirini suçlama ve hatta bazen öfke içeren davranışlar başlayabilir. Kadın kendi kadınlığının eksik olduğunu düşünür ve eşine karşı suçluluk hisseder, buna karşılık erkekte eşine karşı kırgınlık, öfke ve hatta bekaret konusundan şüphe etme durumu ortaya çıkabilir. Uzun süre tedavi almayan vajinismus vakalarında zamanla erkekte de ereksiyon bozuklukları ya da erken boşalma problemleri ortaya çıkabilir.

Vajinismus tanısı nasıl konur?

Vajinismus her on kişiden birinde görülen ve kişilerin hayatını olumsuz etkileyen önemli bir toplum sağlığı sorunudur. Vajinismuslu kadınlar çoğunlukla ön sevişme de herhangi bir sorun yaşamazken olay penisvajen birlikteliği aşamasına geldiğinde birden istem dışı bir kasılma ve kaçınma haline geçerler. öncelikle normal bir cinsel birleşmenin nasıl olması gerektiğini bilmek gereklidir. Normal penis vajen birleşmesinde penisin tamamı vajina içine alınır, kadının vulva dediğimiz dış ve iç dudakları içeren kısmı ile erkeğin testisve kasık bölgesi arasında temas gerçekleşir. Vajinaya giriş çıkış aşamasında problem yaşanmaz. Vajinismuslu çiftlerde ise penisin vajinaya yaklaştığı noktada penetrasyon – penisin vajinaya girişi-gerçekleşemez. Eşler bunu orada sanki bir duvar varmış ve penis duvara çarpıyormuş gibi hissediyoruz şeklinde tarif ederler. Kadın ise şiddetli bir ağrı, yanma, yırtılma ve acı hissinden bahseder. Vajinismusun şiddetine göre değişmekle birlikte durum bazen sadece cinsel ilişkiden kaçınmak şeklinde iken, bazen decinsel ilişki denendiğinde kadının panik atak benzeri belirtiler göstermesi, tüm vücudunun kasılması ve dönüp kalması tarzında şiddetli bir biçimde de ortaya çıkabilir.

Vajinismusta tedavi nasıldır ?

Cinsel birleşmede sorun yaşayan çiftler mutlaka bir uzman doktor ile görüşmelidirler. Bazen çiftler vajinismus durumu ile karşılaştıklarında zamanla düzeleceğini düşünerek beklemek ya da zorla ilişkiye girmeye çalışmak gibi hatalara düşebilmektedirler. Bu süreçte sorun çözülemediği gibi bir de üstüne çiftler arası gerginlik, karşılıklı suçlama ya da kızgınlık gibi iletişim sorunları eklenmesiyle durum daha da çözümsüz hale gelmektedir. Cinsel terapi eğitimi almış bir uzman doktor tarafından çok kısa sürede çözülebilecek bu sorunu fark edildiği anda çözmeye yönelmek en doğru yaklaşım olacaktır. öncelikle yapılacak jinekolojik muayene ile kadında organik bir sorun olmadığı teyit edilir. Bu aşamada doktorun tecrübesi ile orantılı olarak nadiren yanlış ayırıcı tanılar söz konusu olabilmektedir. Vajinismus konusunda eğitim almış bir hekim tercihi bu anlamda önemlidir. Bazı vakalarda muayene esnasında ağrı yada tepki söz konusu olmayabilir ve vajinismus tanısı atlanabilir. Bu nedenle çiftin hikayesi iyi dinlenmeli ve doğru yaklaşım için gerekli sorular sorulmalıdır. Eşlerin tek tek psikolojik öyküleri ve birlikteliklerine dair detaylar iyice araştırılmalı ve tamamen çifte özel bir tedavi planı oluşturulmalıdır. Unutulmamalıdır ki vajinismus sadece kadının sorunu değil, çiftin sorunudur. Bu nedenle tedaviye eşlerin birlikte katılması tedavi süresini çok kısaltacak ve başarı şansını artıracaktır.

Vajinismusta terapi süresi neye bağlı değişir?

Vajinismusta hasta terapist uyumuyla birlikte çiftlerin arasındaki cinsel birleşme dışındaki sorunlar da etkilidir. çiftlerin arasındaki ilişkinin yakınlığı, sevgi ve saygı düzeyi, ailelerin ilişkiye müdahil olup olmaması gibi faktörler terapi süresini etkilemektedir. Bu nedenlerle vajinismus tedavisi tamamen çifte özel olarak kurgulanmalıdır. Vajinismus sorunu yaşayan çiftler çoğunlukla birbirlerini severek evlenmiş, hatta evlilik öncesi süreçte yaşanan yakınlaşmalar da hiç sorun yaşamamış çiftlerdir. İlk geceyle birlikte oluşan kabus zamanla çiftlerin ilişkisini olumsuz etkilemekte, malesef bazen sonu boşanmaya kadar gidebilmektedir. Şiddeti ne olursa olsun vajinismus %100 tedavi edilebilen bir durumdur. çiftlerin tedaviye uyumu verilen ödevleri yerine getirmesi ve sonuca ulaşmak için hevesli olmaları durumunda üç seans gibi kısa bir sürede bilir sorun çözüme ulaştırılmaktadır. Bu kadar kısa sürede çözülebilecek bir sorunu aylar hatta yıllarca taşımak yerine en kısa sürede cinsel terapi eğitimi olan bir jinekoloğa başvurmaları çok önemlidir. çiftlere öncelikle tavsiyemiz: mutluluğunuzu daha fazla ertelemeyin, unutmayın ki cinsellik bir evliliğin sigortasıdır.‘‘