Kürtaj

Kürtaj için 20 yıllık tecrübemizle hizmetinizdeyiz.(Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr.Hakan YAZ)

Kürtaj kelime anlamı olarak kazımak demektir. Rahim içindeki her türlü yabancı maddeyi çıkarmak için kullanılan bir yöntemdir. Kürtaj operasyonu bir jinekolog ya da bu konuda eğitim almış bir aile hekimi tarafından yapılmalıdır. Kürtaj genel anestezi altında yapılmalıdır.

Kürtaj rahim içindeki bir kanama sebebiyle de yapılabilir. Rahim içindeki bir kanama sebebiyle yapılan kürtaja halk arasında parça almak da denir.

Kürtaj teknikleri ne için yapıldığına göre değişir. Vajinal kanama sebebiyle, bir ağrı sebebiyle, bir enfeksiyon sebebiyle yapılan kürtaj kürek yöntemi denilen demirden aletlerle genel anestezi altında yapılabilir. Veya mikro kürtaj yöntemi  denilen çok ince bir plastik boruyla rahim ağzından rahim içine girilip hiç anestezi uygulanmadan da parça alma işlemi (kürtaj) yapılabilir.

Eğer çocuk almak için kürtaj yapılıyorsa vakum tekniği denilen rahim ağzından içeri girilip vakumla gebelik materyalinin tamamının temizlenme işlemi yapılabilir. Ya da kürek yöntemi denilen kaşık şeklindeki demir aletlerle içerdeki gebelik materyalinin dışarıya alınması tekniği uygulanabilir. Kürek tekniği son zamanlarda çok kullanılan bir teknik değildir.

Günümüzde vakum yönteminin daha fazla kullanılmasının en önemli sebebi vakum yöntemiyle gerçekleştirilen kürtajlarda travma riskinin daha az olmasıdır.

Kürtajda yasal sınırlar

– Hamileliğin yasal olarak 10. haftasına kadar kürtaj yaptırılabilir.

– Kürtaj yapmanın zorunluğu olduğu anne sağlığını tehdit eden bir durumda, bebekte bir anormallik olduğunda 15. haftaya kadar kürtaj yapılabilir.

– 15. haftadan sonra eğer bebek ya da anneyle ilgili bir problem varsa vajinal doğum yöntemini kullanmak gerekir. Cenin 14-15. haftadan sonra parçalanarak alınamadığı için kürtaj yapılamaz.

Kürtajın gerekli olduğu durumlar

– Erken dönemde tespit edilen anomalilerde,

– Bebeğin gelişimini tamamlayamayacağı durumlarda,

– Bebeğin rahim içinde öldüğü durumlarda

– İlk üç aydaki düşüklerde

– Cansız gebeliklerde (Bebeğin kalbinin durmasına rağmen devam eden gebelikler cansız gebeliklerdir. Bu durum ilk 3 ayda sıklıkla görülen bir durumdur. Bu durumlarda da kürtaj gerekir.)

Kürtaj yaptıran birinin yeniden hamile kalması

– Kürtaj yaptıran birinin %99.99 oranında bir daha hamile kalmasında bir sorun çıkmaz.

– %0,01’lik çok küçük risk kürtajın bir komplikasyonu olduğu zaman ortaya çıkar.

– Kürtaj sırasında rahim delinmesi, enfeksiyon, tüplerin tıkanması ve rahim yapışması durumlarında hamile kalmakta sorunlar yaşanabilir. Bu durumlar tedavi edildikten sonra hamilelik mümkün olacaktır.

– Kürtaj uygun olmayan koşullarda yapıldıysa, rahim içinde bir yapışıklık oluştuysa, rahim ağzını, kanalını tahriş ve tahrip edici uygulamalar yapılmışsa ileri dönemlerde düşük ihtimalini arttırıcı bir takım sebepler ortaya çıkabilir. Ancak tüm bunlar çok seyrek karşılaşılan durumlardır. 

Kürtaj yaptırmanın belli bir sınırı var mıdır?

Kürtaj yaptırmanın belli bir sınırı yoktur ancak mümkün olduğu kadar az yaptırılmalıdır. Kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir. 

Kürtaj operasyonu sonrası iyileşme süresi

Kürtaj operasyonu geçirdikten sonra genel anestezinin etkisinin geçmesi için hasta 1 saat kadar gözlem altında tutulmalıdır. Bu 1 saatten sonra hasta normal olarak günlük hayatına dönebilir. Kürtajda ağrı hemen hemen hiç olmaz. Ağrı olsa bile ağrı kesicilere yanıt veren bir ağrıdır.

Kürtajdan sonra âdetten daha az olan bir vajinal kanama olur. Bu kanama 1 hafta-10 gün kadar sürebilir. Bu kanama bittikten sonra hasta hamileliği sonlandırıldıktan ortalama 1,5 ay sonra tekrar âdet olabilir. Kürtajdan sonraki bir hafta ve vajinal kanama devam ettiği sürece cinsel ilişkiye girilmemelidir. Çünkü bu dönemde rahim enfeksiyonlara karşı açık bir durumdadır.

Kürtajdan sonra tampon kullanımı

Kürtajdan sonra tampon kullanımı sakıncalı değildir. Tamponun çok kısa süreli olarak kullanılması, çok sık değiştirilmesi gibi koşullarına uyulur ve uygulamasında gerekli hijyen kurallarına saygı gösterilirse tampon kullanmakta bir sakınca yoktur. 

Kürtajın riskleri

– Kürtajın yan etkileri ve komplikasyonları olabilir.

– Kürtajdan sonra bir enfeksiyon ve kanama ortaya çıkabilir.

– Kürtaj körlemesine yapılan bir işlem olduğu için rahimin delinme gibi bir ihtimali vardır. Bunlar çok seyrek rastlanan komplikasyonlardır.

– Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde, bir enfeksiyonun oluştuğu dönemlerde rahim çok hassaslaştığı için bu dönemlerde komplikasyon riski daha yüksektir. Dolayısıyla bu dönemlerde kürtaj yapılırken çok daha fazla dikkat edilmelidir.

Kürtaj Gaziantep

Kürtaj (Küretaj) Nedir?

Kürtaj gebeliğin sonlandırılması (kürtaj gaziantep) anlamına gelir.  Kürtaj Gaziantep de yasal olarak çocuk aldırma işlemi 10 haftaya kadar olan gebeliklerde yapılır. Daha büyük gebeliklerin sonlandırılabilmesi için ise ilaç kullanımı, gebeliğin annenin hayatında tehlike oluşturması veya bebekte sakatlık gibi durumlardan dolayı sağlık kurulu kararı ile yapılabilir (gaziantep kürtaj). Kürtaj ile ilgili Gaziantep de detaylı bilgiyi kliniğimizden öğrenebilirsiniz.

kürtaj ankara kürtaj Kürtaj s baa762c9c441615767ccce57bfc4da53baaecbfb 150x150

Türkiye’de reşit olan tüm kadınlar kendi isteği ile karar vererek kürtaj yaptırabilirler. 1983 yılından beri ülkemizde 10. Gebelik haftasına kadar vakumlu kürtaj yaptırmak yasaldır.

Kürtaj Tekniği

Kürtaj tekniği çok önemli olup ciddi bir muayeneden sonra anne için en uygun, steril şartlarda tecrübeli ellerde yapılması gereken bir müdahaledir. Kürtaj öncesi mutlaka işlem ile ilgili detaylı bilgi alınmalı. Kürtaj bir aile planlaması yöntemi değildir. Çocuk aldırma işleminin genel anestezi altında yapılması hem hasta konforu açısından hem de doktorun müdahaleyi daha sağlıklı yapabilmesi için önemlidir.

Küretaj öncesi 3-6 saat ağızdan yiyecek ve içecek alınmamalı.

Kürtaj sonrası kasık ağrısı ve vajinal kanama fazla olmamak kaydıyla normaldir.

Kürtaj sonrası 2 hafta cinsel ilişki olmamalıdır. Kanama için tampon kullanılmaz, mutlaka ped kullanılmalıdır.

Hasta kürtaj sonrası antibiyotik kullanmalı ve kontrol muayenesini yaptırmalıdır. Fazla kanama, ateş, kötü kokulu akıntı ve şiddetli ağrı olduğu durumlarda kontrol muayene zamanını beklemeden doktoruna müracaat etmesi gerekir.

Kürtaj Riskleri Nelerdir

 • Servikal (rahim ağzı) yaralanmaları
 • Enfeksiyon (endometrit, sistemik)
 • Uterus perforasyonu (rahim delinmesi)
 • Kanama
 • Rahim içinde yapışıklık (ashermen sendromu).
 • Kısırlık Asherman sendromu ileri derecede olursa adet görememe ve kısırlık nedeni olabilir.
 • Anesteziye bağlı sorunlar (alerji, aspirasyon vb)
 • Gebeliği sonlandıramama. Çok erken dönemde işlem yapılırsa ya da rahim içinde yapısal bozukluk varsa (septum) gebelik sonlandırılamayabilir.

Kürtaj Ne Kadar Sürer

Aynı gün uygulanmaktadır. Şehir dışından gelen hastalarımıza da geldikleri gün içerisinde uygulanmakta ve takip eden 1-2 saat içinde normal hayatlarına dönmekte, seyahate çıkabilmektedirler.

Düşük Sonrası Kürtaj Gerekli mi?

Düşük sonrası; Yaklaşık düşüklerin yarısında kürtaj gerekmez. Bunlara komplet (tam) düşük denir, yani içerde parça kalmaz. İçeride parça kalan düşüklerde yani inkomplet düşüklerde kürtaj yapmak gerekir. İnkomplet düşüklerde tam düşük olması beklenebilir ancak kanama ve enfeksiyon için iyi takip gerekli. Çoğunlukla bu süreç uzun olacağı için kürtaj yapılması daha sağlıklı.

Kürtaj Süresinde Hangi Tip Anestezi Uygulanır?

Kürtaj işlemi çoğunlukla geriye dönüşü (uyanması) çok hızlı olan genel anestezi ile yapılır. İşlem sonrası 30-60 dakika içinde eve gidilecek duruma gelinir. İşlem sırasındaki ağrı kesinlikle hissedilmez ve sonrasındaki ağrı oldukça az olur.

Genel anestezi dışında lokal anestezi ya da çok nadiren epidural/spinal (belden uyuşturma) ile de yapılabilir.

Anestezi şekli hastanın tercihi ve doktorun önerisi ile ortak karar verilir.

Kürtaj Nasıl Yapılır

Kürtaj hasta hastaneye yatırılarak veya sonrasında eve gönderilecek şekilde yapılabilir. Kürtaj işlemi için:

 • Enfeksiyon kapılmaması için antibiyotik başlanır.
 • Rahim ağzı antimikrobial maddeler ile temizlenir.
 • Hastalarımaz genelikle düzenli muayne olmayı ihmal ettikleri için rahim ağzından pap smear almak uygun olur.
 • Rahim ağzı uygun olan büyüklüğe gelene kadar genişletilir.
 • Plastik kanüllerle vakum aspirasyon veya küretle kürtaj yapılır.
 • Kanama kontrolü yapılarak işleme son verilir.
 • Ultrason ile rahim içi kontrol edilir.

Kürtaj Sonrası

Kürtaj sonrası 1-2 saat içinde çoğunlukla eve gidilebilir. Eğer komplikasyon gelişirse daha uzun süre hasta gözlemlenir. Antibiyotik ve ağrı kesici alımı planlanır.

Kürtaj sonrası evde dikkat edilmesi gereken hususlar:

Çoğunlukla birkaç gün içinde normal aktiviteler dönülür hatta ilk 24 saat içinde çok zor işler dışında her şey yapılabilir.

 • Antibiyotiğin düzenli olarak alınması gerekir
 • İlk 24 saat içinde ağrı kesiciye ihtiyaç duyacak kadar ağrı olabilir.
 • Hafif kanama ve kasık ağrısı normal. Bazen 2 haftaya kadar sürebilir.
 • 2 hafta boyunca cinsel ilişki olmamalı, vajinal duş yapılmamalı.
 • Tampon bir sonraki adet dönemine kadar kullanılmamalı
Acilen Doktorun Aranması Gereken Durumlar:

Kürtaj sonrası komplikasyon oranı çok fazla değil. Ancak doktorunuzu aramanız gereken durumlar:

 • Bayılma
 • Uzamış kanama (2 haftadan fazla)
 • Uzamış kramp tarzı ağrı (2 haftadan fazla)
 • Adetten daha fazla kanama
 • Şiddetli ve artan kasık ağrısı
 • 38.3 C den fazla ateş
 • Kötü kokulu akıntı

Kürtaj Sonrası Kısırlık Olur mu?

Kürtaj sonrası komplikasyonlardan biri de Asherman sendromu, yani rahim içi yapışıklık. Gebelik sonlandırma işlemini artık vakum ile yaptığımız için Asherman sendromu çok nadir görülmekte. Küretaj sonrası 2. haftada endometrial kalınlık çok rahat gözlenir. Endometrial kalınlaşma yani büyüme olmuşsa Asherman sendromu ihtimali ortadan kalkar. İşlemden sonra işlemi adetin ilk günü kabul ederek beklenen adet tarihinde kanama başlayınca işlem ile ilgili sorun kalmaz. Bu tarihten sonra gebe kalma ihtimaliniz ne kadarsa eskisi gibi devam eder.

Kürtajın yapılmaması gereken durumlar

Aşağıdaki durumlarda kürtaj yapılabilmesi için doktorunuzun gerekli önlemleri alması ve sonrasında işlem yapması gerekir.

 • Pelvik enfeksiyon
 • Kanama pıhtılaşma problemli hastalar
 • Ciddi hastalıkların bulunması (kalp, akciğer, anestezi alerjisi ve diğerleri)

Kürtaj Fiyatları Gaziantep 2021

Kürtaj fiyatlarını etkileyen birçok değişken vardır. Anestezi şekli, gebeliğin büyüklüğü, yapılma yeri, kullanılan malzemelerin kalitesi ve kullanılan ilaçlar fiyatı etkiler. Ödenen ücret sadece doktorun değil ilaçlar, klinik, kullanılan tıbbi malzeme ve genel anestezi ile yapılıyorsa anestezi doktorunun ücretini de kapsar. Ayrıca kürtaj yapılacak kişinin sağlık durumuna göre tetkik istemek gerekebilir.

Fiyattan çok daha önemli olan kürtaj işleminin sağlıklı koşullarda, steril (enfeksiyon mikrobunun olmadığı) aletler kullanılarak ve bu işlemi deneyimli, yetenekli bir doktorun yapmasıdır. Sonrasında da bilgi ihtiyacınız olduğunda kolayca ulaşabileceğiniz bir doktor olmalı.

Yapılan işlemin gizliliği ve işlemin detayları hakkında bilgilendirilmek çok önemlidir. Kliniğimizde gizlilik, en iyi ilaçların ve malzemenin kullanımı ve steriliteye büyük önem verilmektedir. Kliniğimizde yapılan işlem sonrası en geç yarım saat içinde adet dönemindeki gibi rutin hayatınıza geri dönebilirsiniz. Ayrıca ilk adet ile birlikte tekrar gebe kalma ihtimaliniz eskisi gibi olacağı için korunmayı ihmal etmemelisiniz.

Gebelik Sonlandırma Haricindeki Kürtaj Nedenleri

Diğer küretaj nedenlere kısaca göz atacak olursak:

 • Endometrila hiperplazi (anormal kalınlaşma)
 • Serviks patolijeleri
 • Anormal kanama
 • Polip ve myomlar
 • Menopoz sonrası kanama
 • Endometrial kanser şüphesi
 • Yabancı cisim çıkarılması